O‘zbekiston “Markaziy Osiyo – Rossiya” 5-Vazirlar uchrashuvida ishtirok etdi
Joriy yilning 22 aprel kuni videokonferensiya tarzida “Markaziy Osiyo – Rossiya” 5-Vazirlar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Tojikiston va Rossiya hukumatlari vakillari ishtirok etdi. O‘zbekiston Respublikasi nomidan videokonferensiyada Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov qatnashdi.
Uchrashuv kun tartibiga mintaqa davlatlari va Rossiya o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikka oid, jumladan, Markaziy Osiyoda barqarorlikni saqlash, terroristik va ekstremistik tahdidlarga qarshi kurashish, islohotlarni amalga oshirish va barqaror rivojlanishni rag‘batlantirish, jadal iqtisodiy o‘sish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, eksport salohiyatini yuksaltirish, hududlararo turizmni rivojlantirish, kiber- va biologik xavfsizlik, shuningdek mintaqa davlatlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish kabi masalalar kirdi.
Ishtirokchi mamlakatlar vakillari o‘z chiqishlarida yuqoridagi yo‘nalishlarning har biri bo‘yicha ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi holatini, amaldagi munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlarini, shuningdek, yaqin va o‘rta muddatli istiqbolda uni kengaytirish istiqbollarini bayon qildilar.
S.Umurzakovning nutqi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va mintaqaning barqaror rivojlanishini mustahkamlash borasida hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollariga bag‘ishlandi.
Platformaga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikning eng muhim yo‘nalishlari belgilab olindi. Ular qatoriga savdo-iqtisodiy aloqalarni faol rag‘batlantirish hamda talabga ega mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berishni kengaytirish va diversifikatsiya qilish, “yashil yo‘laklar” va logistika imkoniyatlarini rivojlantirish orqali oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash ham kiradi.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni texnologik salohiyatni rivojlantirish, platformaga a’zo mamlakatlarning qo‘shma investitsiya imkoniyatlarini birlashtirish va safarbar etish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishga chaqirdi.
Koviddan keyingi tiklanishni tezlashtirish, mintaqa mamlakatlari va Rossiya o‘rtasida sayyohlik, biznes va yuk almashinuvini faollashtirish zarur bo‘lgan bir sharoitda tovarlar va yo‘lovchilar oqimidagi to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan hamkorlikning muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, S.Umurzakov o‘z nutqida ikki tomonlama hamda mintaqaviy va xalqaro tuzilmalar doirasida sanoat kooperatsiyasi va texnologik almashinuv, energetika, ta’lim, sog‘liqni saqlash, fan va axborot texnologiyalari, mintaqaviy xavfsizlik sohasidagi hamkorlikning aniq yo‘nalishlarini sanab o‘tdi.
Nutqda afg‘on muammosiga alohida o‘rin berildi. O‘zbekistonning Afg‘onistonga dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal qilish, aholi xavfsizligi va mamlakatda barqarorlikni ta’minlashda amaliy ko‘mak berishda davom etishga sodiqligi ta’kidlandi. O‘zbekiston afg‘on xalqiga samarali gumanitar yordam ko‘rsatishda, elektr energiyasi ta’minoti bo‘yicha amaldagi shartnomalarni bajarishda, afg‘on talabalari va mutaxassislariga mamlakat ta’lim muassasalarida o‘qitish xizmatlarini ko‘rsatishda, shuningdek ilgari kelishilgan qo‘shma infratuzilmaviy loyihalarni ilgari surishda davom etadi.
Kun tartibidagi masalalar har tomonlama muhokama qilinib, ular borasida o‘zaro samarali fikr almashilgani ishtirokchilarga o‘zaro manfaatlar kesishuvi nuqtalarini belgilash va hamkorlikning turli jihatlari bo‘yicha mushtarak pozitsiyalarni ishlab chiqish imkonini berdi. Tadbir yakunlari bo‘yicha o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirish va barcha uchun muhim bo‘lgan vazifalarni hal qilish maqsadida ko‘p tomonlama muloqotni davom ettirishga tayyorlik bildirildi.

Узбекистан принял участие в 5-й Министерской встрече «Центральная Азия – Россия»
22 апреля текущего года в формате видеоконференции состоялась 5-я Министерская встреча «Центральная Азия – Россия». В мероприятии приняли участие представители правительств Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Таджикистана и России. Республику Узбекистан на видеоконференции представил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
В повестку встречи вошли вопросы многостороннего сотрудничества стран региона и России, включающие в себя механизмы поддержания стабильности в Центральной Азии, противодействия террористическим и экстремистским угрозам, стимулирования реализации реформ и устойчивого развития, обеспечения ускоренного экономического роста и продовольственной безопасности, наращивания экспортного потенциала, развития внутрирегионального туризма, кибер- и биологической безопасности, а также налаживания отраслевой кооперации между странами региона.
Представители стран-участниц в своих выступлениях обрисовали текущее состояние двустороннего и многостороннего сотрудничества по каждому из вышеперечисленных направлений, обозначили приоритеты текущего взаимодействия, а также видение его расширения на ближайшую и среднесрочную перспективу.
Выступление С.Умурзакова было посвящено перспективам углубления взаимодействия в направлениях поддержки реформ и укрепления устойчивого развития региона.
Были обозначены наиболее важные направления сотрудничества стран-участниц платформы. В их числе активное стимулирование торгово-экономических связей и обеспечение продовольственной безопасности путём расширения и диверсификации взаимных поставок востребованной продукции, развития «зелёных коридоров» и логистических возможностей.
Также узбекская сторона призвала усилить совместную работу по развитию технологического потенциала, консолидации и мобилизации совместных инвестиционных возможностей стран-участниц платформы.
В контексте необходимости ускорения постковидного восстановления, оживления туристических, деловых и грузовых обменов между странами региона и Россией была отмечена важность скоординированного сотрудничества по устранению барьеров на пути товарных и пассажирских потоков.
Также С.Умурзаков в своём выступлении перечислил конкретные направления взаимодействия в области промышленной кооперации и технологического обмена, энергетики, образования, здравоохранения, науки и информационных технологий, а также региональной безопасности как на двусторонней основе, так и в рамках региональных и международных структур.
Отдельное место в выступлении было отведено афганской проблематике. Была обозначена приверженность Узбекистана продолжению оказания практической поддержки Афганистану в решении острых социально-экономических проблем, обеспечению безопасности населения и стабильности в стране. Узбекистан продолжит оказывать действенную гуманитарную помощь афганскому народу, выполнять имеющиеся договорённости по поставкам электроэнергии, оказывать услуги по обучению афганских студентов и специалистов в образовательных учреждениях страны, а также продвигать имплементацию согласованных ранее совместных инфраструктурных проектов.
Предметное обсуждение и результативный обмен мнениями по вопросам повестки дня позволили участникам определить точки пересечения взаимных интересов и выработать общие позиции по различным аспектам взаимодействия. По итогам мероприятия была выражена общая готовность продолжать многосторонний диалог в целях продвижения взаимовыгодного партнёрства и решения общих задач.