Ўзбекистон ташқи ишлар вазири БМТ махсус маърузачиси билан учрашди
ТОШКЕНТ, 29 ноябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов бугун БМТнинг терроризмга қарши курашиш шароитида инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш, асосий эркинликларини илгари суриш бўйича махсус маърузачиси Фионулла Ни Аолайн билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
ТИВ маълумотига кўра, томонлар Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ихтисослашган тузилмалари билан ўзаро ҳамкорлигининг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
БМТ махсус маърузачиси мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, бошқа давлатларда оғир аҳволга тушиб қолган шахсларга самарали ёрдам кўрсатиш, жумладан, Яқин Шарқдаги уруш ҳудудларидан одамларни, айниқса, аёллар ва болаларни ватанга қайтариш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашилди. Афғонистон халқига тезкор инсонпарварлик ёрдам кўрсатиш зарурлиги ҳақида умумий фикр билдирилди.

Министр иностранных дел Узбекистана встретился со Специальным докладчиком ООН
ТАШКЕНТ, 29 ноября. /ИА «Дунё»/. Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов сегодня провел встречу со специальным докладчиком ООН по вопросу поощрения и защиты прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнулой Ни Аолайн, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, стороны обсудили актуальные вопросы взаимодействия Узбекистана с ООН и ее специализированными структурами в области прав человека.
Спецдокладчик ООН высоко оценила усилия нашей страны по обеспечению прав и свобод граждан, оказанию действенной помощи лицам, оказавшимся в сложных ситуациях в других государствах, в том числе возвращению и репатриации людей, особенно женщин и детей, из зон боевых действий на Ближнем Востоке.
Состоялся обмен мнениями по ситуации в Афганистане. Высказано общее мнение об острой необходимости в оказании афганскому народу экстренной гуманитарной помощи.
Прибывшая с визитом в Узбекистан спецдокладчик ООН, как планируется, проведет в Ташкенте встречи в ряде министерств и ведомств, совершит поездки в регионы страны.