Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти 15-саммитидаги нутқи
28.11.2021
Ҳурматли Гурбангули Мяликгулиевич!
Авваламбор, гўзал Ашхобод шаҳрида Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотимиз кунида Сизлар билан учрашиб турганимдан ғоят мамнунман.
Қадрли биродарим Гурбангули Мяликгулиевич Бердимуҳамедовга бугунги анжуманни юксак савияда ташкил этгани ва самимий меҳмондўстлиги учун билдирилган миннатдорчилик сўзларига қўшиламан.
Туркманистоннинг Ташкилотга самарали раислиги ва кўп томонлама амалий алоқаларни кенгайтиришга катта ҳисса қўшаётганини алоҳида эътироф этмоқчиман.
Жумладан, жорий йил сентябрь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти билан шериклик тўғрисида қабул қилинган Резолюцияси бу йўлдаги муҳим қадам бўлди.
Тарихи, дини, урф-одат ва анъаналари яқин бўлган биродар халқларимиз азал-азалдан савдо-сотиқ алоқалари ва маданий ришталар билан чамбарчас боғланган.
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ўтган давр мобайнида давлатларимиз умумий манфаатларини ифода этадиган, улкан иқтисодий салоҳиятга эга йирик минтақавий тузилмага айланди.
Бугун ҳурматли ҳамкасбларим билдирган барча фикр-мулоҳазалар Ташкилотимизнинг халқаро майдондаги ўрни ва аҳамияти ошиб бораётганини, ўзаро дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш, барқарорликни таъминлашга қаратилган интилишларимиз якдил эканини тасдиқламоқда.
Ўз навбатида, биз Ташкилотимиз доирасида кенг қамровли алоқаларни янада ривожлантириш тарафдоримиз ҳамда бўлажак раислик вазифасини самарали амалга ошириш ниятидамиз.
Ҳурматли давлат ва ҳукумат раҳбарлари!
Бугунги кунда барчамиз глобал ва минтақавий вазиятнинг тобора мураккаблашиб бораётганига гувоҳ бўлиб турибмиз.
Давом этаётган пандемия таъсирида жаҳон иқтисодиёти ривожида қандай тенденциялар кузатилади, халқаро ҳамжамият яна қандай янги хавф-хатарларга дуч келади, деган саволларга ҳамон аниқ жавоб йўқ.
Бундай ўзгарувчан шароитда қуйидаги устувор йўналишлар бўйича умумий саъй-ҳаракатларимизни бирлаштириш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Биринчи йўналиш – 500 миллиондан ортиқ аҳоли яшайдиган, улкан бозорга эга бўлган мамлакатларимизнинг савдо ва инвестиция соҳаларидаги катта имкониятларидан тўлиқ фойдаланишимиз зарур.
Қабул қилинган “Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти истиқболлари – 2025” дастури асосида мамлакатларимиз ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларини янада кенгайтириш ва энг муҳими, амалий натижадорликка эришиш мақсадга мувофиқдир.
Бунинг учун Ташкилотимиз доирасида янгиланган ва кенг қамровли Савдо битимини ишлаб чиқиш ва қабул қилишнинг фурсати келди, деб ҳисоблаймиз.
Мазкур ҳужжатда савдо тўсиқларини бартараф этиш, божхона тартибларини рақамлаштириш ҳамда ҳозирги вақтда долзарблиги тобора ошаётган электрон савдони кенг татбиқ этиш масалалари ўз ифодасини топиши зарур.
Шунингдек, мамлакатларимизда ўзаро сармоялар оқимини кўпайтириш ва уларни ишончли ҳимоя қилиш, саноат кооперациясини кучайтиришга қаратилган Қўшма ҳаракатлар дастурини қабул қилиш – бугунги кун талабидир.
Шу билан бирга, ўзаро савдо ҳажмларини ошириш, минтақавий аҳамиятга эга лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва жаҳон бозорида умумий рақобатбардошлигимизни кучайтиришимиз лозим.
Шу мақсадда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Саноатни ривожлантириш ташкилоти ЮНИДО ва Марказий Осиё иқтисодиёти учун СПЕКА Махсус дастури билан ҳамкорликда Ташкилотимиз доирасида Савдо, инвестициялар ва инновациялар марказини ташкил этиш ҳамда унинг қароргоҳини Тошкент шаҳрида жойлаштиришни таклиф қиламиз.
Иккинчи йўналиш – минтақамиздаги мавжуд ва янги транспорт йўлакларидан унумли фойдаланиш.
Бу борада минтақалараро транзит хабларини ташкил этиш, замонавий транспорт ва йўл инфратузилмаларини ривожлантириш, транспорт ва транзит тарифларини оптималлаштириш ҳамда қўшимча чегирмаларни тақдим этиш, халқаро юк ва йўловчи ташиш шартларини енгиллаштириш, транспорт соҳасини рақамлаштириш масалаларига аниқ ечимлар топишимиз зарур.
Бу режаларни рўёбга чиқариш учун мамлакатларимизнинг транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш ва транзит салоҳиятини кенгайтиришга қаратилган Минтақавий стратегияни ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқдир.
Учинчи йўналиш – “яшил тараққиёт”га эришиш учун амалий саъй-ҳаракатларимизни сафарбар этишимиз даркор.
Экологик муаммолар ва иқлим ўзгариши кескин тус олаётган ҳозирги даврда давлатларимизда тўпланган ва хорижий илғор тажрибадан самарали фойдаланиш, “яшил иқтисодиёт”ни биргаликда фаол ривожлантириш, саноат тармоқларига ресурстежамкор технологияларни кенг татбиқ этиш, углерод нейтраллигига эришиш кун тартибидаги энг долзарб вазифалардан биридир.
Бунинг учун халқаро эколог олимлар ва экспертлар иштирокида юқори даражадаги доимий Мулоқот кенгашини тузишни таклиф этамиз.
Тўртинчи йўналиш – сайёҳлик алмашувларини қайта тиклаш масаласидир.
Бухоро шаҳрида 2022 йили бўлиб ўтадиган туризм вазирларининг навбатдаги учрашувида пандемиядан кейинги даврда Хавфсиз сайёҳликни ривожлантириш умумминтақавий Дастурини қабул қилиш ташаббусини билдирмоқчиман.
Шу асосда “зиёрат туризми” ва бошқа қўшма сайёҳлик маҳсулотларини ишлаб чиқиш, авиақатновлар географиясини кенгайтириш, туризм инфратузилмасини ривожлантиришга жиддий эътибор қаратилган бўлар эди.
Ташкилотимиз аъзоси бўлган Афғонистондаги бугунги мураккаб вазият ҳақида алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Ушбу мамлакат кун сайин оғир гуманитар инқирозга кириб бормоқда.
Халқаро ҳамжамият, жумладан, яқин қўшнилар ёрдамисиз афғон халқи якка ҳолда бу қийин синовлардан ўта олмайди.
Шу боис афғон халқига зарур ёрдам кўрсатиш бўйича саъй-ҳаракатларимизни бирлаштириш ва умумий ёндашувларни ишлаб чиқишимиз керак.
Шунингдек, Афғонистон билан минтақавий аҳамиятга эга бўлган йирик савдо, транспорт ва энергетика лойиҳаларини амалга ошириш ишларини изчил давом эттириш тарафдоримиз.
Яна бир муҳим масалага алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Ташкилотимизнинг халқаро нуфузи ва обрўсини ошириш, бошқа минтақавий ташкилотлардан фарқ қиладиган ва ўзига хос кун тартибига эга бўлиш, етакчи халқаро тузилмалар билан алоқаларни мустаҳкамлаш, ҳамкорлигимизнинг институционал механизмларини ривожлантиришни ҳозирги даврнинг ўзи тақозо этмоқда.
Ташкилот фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича аниқ таклиф ва тавсиялар тайёрлаш учун юқори даражадаги Экспертлар гуруҳини тузиш ташаббусини илгари сурамиз.
Шу билан бирга, ҳамкорлигимизнинг устувор йўналишлари ва долзарб вазифалардан келиб чиқиб, ҳар йилга ном бериш анъанасини жорий этиш, ўйлайманки, ўринли бўлар эди.
Биз, Ўзбекистон Ташкилотга раислик қиладиган даврда мамлакатларимизда Ўзаро узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш йили, деб эълон қилишни таклиф этамиз.
Муҳтарам ҳамкасблар!
Биз бугунги тадбиримизнинг якуний ҳужжати – Ҳаракатлар учун Ашхобод консенсуси қабул қилинишини ҳам қўллаб-қувватлаймиз.
Фурсатдан фойдаланиб, Ташкилотимиз янги Бош котиби Хусрав Нозирий жанобларини масъулиятли фаолияти бошланиши муносабати билан самимий табриклаб, келгуси ишларида ютуқ ва омадлар тилаймиз.
Сўзимнинг якунида, умумий интилиш ва ҳаракатларимиз натижасида Ташкилотимиз доирасидаги кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлигимизни яқин истиқболда сифат жиҳатидан янги поғонага кўтара олишимизга ишонаман.
Барчангизни катта мамнуният билан навбатдаги саммитимизда иштирок этиш учун Ўзбекистон заминига таклиф этаман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 15-м саммите Организации экономического сотрудничества
28.11.2021
Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич!
Искренне рад встретиться с вами в прекрасном городе Ашхабаде в день, когда была создана наша Организация экономического сотрудничества.
Присоединяюсь к словам признательности Гурбангулы Мяликгулыевичу Бердымухамедову за высокий уровень организации сегодняшней встречи и душевное гостеприимство, оказанное всем её участникам.
Хотел бы особо подчеркнуть успешное председательство Туркменистана в Организации и весомый вклад в расширение многостороннего практического взаимодействия.
В частности, принятая в сентябре этого года Резолюция Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций о сотрудничестве между ООН и ОЭС стала важным шагом в данном направлении.
Наши братские народы, которые объединяют общие история и религия, схожие обычаи и традиции, издревле были тесно связаны торговыми и культурными отношениями.
Организация экономического сотрудничества за период со времени создания превратилась в крупную региональную структуру с огромным экономическим потенциалом, представляющую общие интересы наших стран.
Все высказанные сегодня мнения и оценки моих уважаемых коллег подтверждают растущие роль и значение Организации на международной арене, наше общее стремление к укреплению взаимной дружбы, сотрудничества и обеспечению стабильности.
Узбекистан в свою очередь выступает за дальнейшее развитие всеобъемлющих отношений в рамках Организации. Мы настроены на эффективное осуществление нашего предстоящего председательства.
Сегодня мы являемся свидетелями все большего осложнения международной и региональной ситуации.
До сих пор нет однозначного ответа на вопросы: каковы тенденции развития мировой экономики под влиянием продолжающейся пандемии, а также с какими новыми угрозами и вызовами столкнётся мировое сообщество?
В этих быстро меняющихся условиях мы считаем необходимым объединить наши усилия в следующих приоритетных направлениях.
Первое. Нам необходимо более полно использовать значительный потенциал наших стран, имеющих огромный рынок с населением 500 миллионов человек, в сферах торговли и инвестиций.
На основе принятой программы «Перспективы Организации экономического сотрудничества - 2025» целесообразно дальнейшее расширение торгово-экономических и инвестиционных связей между нашими странами и, самое главное, достижение за счёт этого более значимых практических результатов.
В этой связи считаем, что пришло время для разработки и принятия обновлённого и всеобъемлющего Торгового соглашения в рамках нашей Организации.
В данный документ должны быть включены вопросы снятия торговых барьеров, цифровизации таможенных процедур, а также внедрения электронной торговли, приобретающей в настоящее время все более важное значение.
Кроме того, требованием сегодняшнего дня является принятие Плана совместных действий, направленного на увеличение потока взаимных инвестиций и усиление их надёжной защиты, углубление производственной кооперации между нашими странами.
В то же время нам необходимо расширять взаимную торговлю, развивать проекты регионального значения и повышать нашу общую конкурентоспособность на мировом рынке.
С этой целью предлагаем создать Центр торговли, инвестиций и инноваций в рамках нашей Организации в сотрудничестве с Организацией ООН по промышленному развитию (ЮНИДО) и Специальной программой ООН для экономик стран Центральной Азии (СПЕКА) и разместить штаб-квартиру этого Центра в городе Ташкенте.
Второе. Более эффективное использование имеющихся и создание новых транспортных коридоров в нашем регионе.
В данном контексте представляется важным найти конкретные решения по ряду насущных вопросов. Прежде всего это – создание межрегиональных транзитных узлов, развитие современной транспортной и дорожной инфраструктуры, оптимизация транспортных и транзитных тарифов и предоставление дополнительных скидок, упрощение условий для международных грузовых и пассажирских перевозок, внедрение цифровизации в транспортную отрасль.
Для реализации этих планов целесообразно разработать региональную стратегию, направленную на развитие транспортно-коммуникационных связей и расширение транзитного потенциала наших государств.
Третье. Мы должны мобилизовать и направить наши практические усилия на обеспечение «зеленого развития».
В настоящее время усиливаются проблемы экологии и изменения климата, что требует решения таких наиболее актуальных задач нашей повестки, как эффективное использование передового опыта, накопленного в наших странах и за рубежом, активное совместное развитие «зеленой экономики», широкое внедрение ресурсосберегающих технологий в промышленных отраслях, достижение углеродной нейтральности.
С этой целью мы предлагаем создать постоянно действующий Совет по диалогу на высоком уровне с участием зарубежных учёных и международных экспертов в области окружающей среды.
Четвертое. Восстановление туристического обмена.
На следующей встрече министров туризма в городе Бухаре в 2022 году планируем выступить с инициативой о принятии региональной программы по развитию безопасного туризма в постпандемический период.
Исходя из этого серьёзное внимание будет уделено развитию «паломнического туризма» и других совместных туристических продуктов, расширению географии авиаперевозок, развитию туристической инфраструктуры.
Хотел бы отдельно остановиться на сложной ситуации в Афганистане, который является членом нашей Организации.
Эта страна день ото дня приближается к тяжелому гуманитарному кризису.
В одиночку, без помощи международного сообщества, в том числе ближайших соседей, афганский народ не сможет выдержать эти трудные испытания.
Поэтому мы должны объединить усилия для выработки общих подходов и оказания необходимой помощи афганскому народу.
Мы также поддерживаем последовательное продолжение реализации совместно с Афганистаном крупных торговых, транспортных и энергетических проектов регионального значения.
Хотел бы затронуть ещё другую важную тему.
На сегодняшний день востребованы дальнейшее повышение международного авторитета нашей Организации, установление собственной повестки дня, отличающейся от повесток других региональных организаций, укрепление взаимодействия с ведущими международными структурами, развитие институциональных механизмов нашего сотрудничества.
Мы продвигаем инициативу создания Экспертной группы высокого уровня для подготовки конкретных предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию деятельности Организации.
В то же время, исходя из приоритетов и текущих задач нашего сотрудничества, считаем целесообразным установить традицию объявления каждого года годом развития какой-либо сферы.
Предлагаем в период председательства Узбекистана в Организации объявить в наших странах Год укрепления взаимосвязанности.
Мы также поддерживаем принятие заключительного документа нашего сегодняшнего саммита – Ашхабадского консенсуса для действий.
Пользуясь возможностью, искренне поздравляем нового Генерального секретаря нашей Организации Хусрава Нозири с началом ответственной деятельности на этом посту, желаем ему успехов.
Благодарю всех вас за искренние пожелания в связи с передачей Узбекистану – впервые в истории ОЭС – председательства в Организации.
В завершение своего выступления хочу выразить уверенность в том, что в результате общих устремлений и усилий мы уже в ближайшем будущем выйдем на качественно новый уровень многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества в рамках нашей Организации.