Хитой Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини энг кўп истеъмол қиладиган давлатлар учлигидан биринчи марта ўрин олди
ПЕКИН, 2 ноябрь. /«Дунё» АА/. Хитойнинг етакчи нашрларидан бири - «Жэньминь жибао» газетаси веб-саҳифасида Ўзбекистон-Хитой савдо-иқтисодий алоқалари тўғрисида мақола эълон қилинди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Материалда сўнгги йиллар давомида Хитой ва Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги идоралари яқин ҳамкорлик қилиб келаётгани таъкидланган.
Нашрда Ўзбекистон ҳукумати қишлоқ хўжалиги соҳасидаги илмий-техник ишланмаларга инвестициялар ҳажмини ошираётгани, тупроқни яхшилаш бўйича жамғарма яратилгани, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, сақлаш ва қайта ишлаш имкониятларини мустаҳкамлаш йўлида янги ирригация-дренаж тизими бунёд этилгани қайд этилган. Бу чора-тадбирлар Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини яхшилаш ва уларнинг қўшимча қийматини оширишга хизмат қилмоқда. Ҳозирги кунда гилос, қовун ва анор каби ўзбек мевалари халқаро бозорда машҳур бўлиб, юқори рақобатбардир, деб таъкидланади материалда.
Ўзбекистон ташқи савдосини янада кенгайтириш учун зарур бўлган логистика ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирларига жиддий эътибор қаратилмоқда.
Мақолада бугунги кунда Тошкентга Хитойнинг кўплаб шаҳарларидан ҳаво қатнови йўлга қўйилгани, Хитой-Қирғизистон –Ўзбекистон йўналишида халқаро юк ташиш йўналиши очилганига эътибор қаратилган.
Муаллиф Ўзбекистондан Хитойга 16 турдаги қишлоқ хўжалиги маҳсулоти, жумладан, гилос, қовун, тарвуз, қалампир, анор, ловия, кунжут уруғи, майиз, қуритилган ўрик, ёнғоқ, узум, ерёнғоқ, асал ва қалампир каби маҳсулотлар экспорт қилинаётгани ҳақида ҳам сўз юритган.
Ўзбекистон 2021 йилнинг биринчи ярмида Хитойга 37 минг 900 тонна қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорт қилган ва унинг қиймати 31 миллион доллардан ошган. Ўзбекистон мева-сабзавот экспортининг 6,5 фоизи Хитойга тўғри келмоқда. Натижада ушбу мамлакат биринчи марта Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари энг кўп экпорт қилинадиган давлатлар учлигидан ўрин олгани таъкидланган нашрда.

Взгляд из Пекина: Китай впервые вошел в первую тройку стран-потребителей узбекской сельскохозяйственной продукции
ПЕКИН, 2 ноября. /ИА «Дунё»/. В онлайн-версии ведущей китайской газеты «Жэньминь жибао» опубликована статья, посвященная узбекско-китайскому сотрудничеству в торгово-экономической сфере, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ней отмечается, что наша страна традиционно является аграрной, и в последние несколько лет ведомства по сельскому хозяйству Китая и Узбекистана поддерживают тесное сотрудничество.
Сообщается, что правительство Узбекистана увеличивает инвестиции в научно-технические разработки в сельскохозяйственном секторе, создан фонд для улучшения почвы, преобразована и построена новая ирригационно-дренажная система, чтобы укрепить способности хранения и переработки сельскохозяйственной продукции. Все это способствовало повышению качества и добавленной стоимости сельскохозяйственных товаров Узбекистана. В настоящее время такие узбекские фрукты, как черешня, дыня и гранат, популярны на международном рынке, обладают высокой конкурентоспособностью.
Отдельное внимание уделено принимаемым мерам по развитию логистической и транспортной инфраструктуры, необходимой для дальнейшего расширения внешней торговли Узбекистана.
В данном контексте подчеркнуто, что стратегия развития Узбекистана в этом направлении сопрягается с китайской инициативой «Один пояс, один путь», новой моделью регионального взаимодействия в рамках Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В частности отмечается, что в настоящее время из многочисленных городов Китая открыты рейсы в Ташкент. Кроме того, официально запущен международный грузовой маршрут Китай–Кыргызстан–Узбекистан из Таримской впадины КНР до бассейна реки Амударья.
Сообщается, что Узбекистан уже получил разрешение экспортировать в Китай 16 видов сельскохозяйственной продукции, включая черешню, бахчевые культуры, острый перец, гранат, фасоль, кунжут, изюм, курагу, грецкий орех, виноградные косточки, арахис, мед и сушенный острый перец. В первой половине 2021 года Узбекистан экспортировал в КНР 37 тысяч 900 тонн разной сельскохозяйственной продукции, объемы экспорта превысили 31 миллион долларов. На Китай приходится 6,5% экспорта фруктов и овощей Узбекистана.
Подчеркивается, что КНР впервые вошла в первую тройку стран-потребителей узбекской сельскохозяйственной продукции. Это, по мнению издания, свидетельствует о том, что двустороннее сотрудничество в торговле товарами сельского хозяйства стремительно развивается и продвигается вперед.